طراحی تخصصی سایت دراستان گیلان رشت لاهیجان انزلی,

طراحی وبسایت در گیلان و رشت

Google+

از فرصت برجام تا فیلترینگ و انتقاد به دولت

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره قوانین فیلترینگ در ایران گفت: تلاش ما این است که آنچه که مربوط به حوزه خود ما و آنچه که به زیرساخت مربوط است و قانون برای ما مشخص کرده اجرا کنیم و محکم ایستاده‌ایم و اجازه دخالت هیچ دستگاهی را هم نمی‌دهیم.
گروه مدیران رسانه که حال دیگر با نامی جدید در قالب مجمع رسانه ای آگاهی و توسعه (مرآت) در شرف تاسیس است این بار میهمان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بود. وزیری که تحصیلکرده مخابرات و علوم سیاسی است و حال سکان‌دار وزارت‌خانه‌ای است که خودش معتقد است جلسات طولانی و تخصصی خسته‌اش می‌کند اما شوق کار برای مردم به او انرژی میدهد.
به سیاست که سالها در آن مشغول به کار بوده علاقه دارد اما این روزها سر وزیر کاملا مشغول وزارتخانه‌اش است. با این وجود بعد از دو ماه فرصت دیدار با مدیران رسانه ای فراهم می شود و از آنچه تحویل گرفته و در پیش رو دارد صحبت می کند. از فرصت برجام گرفته تا نقدهای منتقدان به دولت. مشروح صحبت های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ذیل آمده است:
محمود واعظی در پاسخ به سوالی در خصوص موضوع فیلتر ینگ و قوانین فیلترینگ در ایران اظهار کرد: تلاش ما این است که آنچه که مربوط به حوزه خود ما و آنچه که مربوط به زیرساخت است و قانون برای ما مشخص کرده اجرا کنیم و محکم ایستاده‌ایم و اجازه دخالت هیچ دستگاهی را هم نمی دهیم و هر کسی هم که دخالت کرده محکم با آن برخورد کرده ایم؛ کسانی هم که با اسم های مختلف مصاحبه می کنند و تلاش زیادی هم می کنند که اطلاعات به دست آورند و در حوزه ما وارد شوند ولی ما اجازه نداده ایم.
اما بخشی از مواردی که دوستان در خصوص فیلترینگ رسانه‌ها بیان کردند مربوط به حوزه وزارت ارشاد و آقای جنتی است که البته ایشان هم از این وضعیت ناراحت هستند. خیلی از مطالب هم تحت عنوان کمیته فیلترینگ مطرح می شود و اینها تصمیمات قوه قضائیه است و جناب آقای خرم آبادی است که به عنوان معاون دادستان کل کشور که مسئولیت فضای مجازی را به عهده ایشان است و به شما اعلام می کنند که مطلبی را حذف کنید یا خیر. به جز این حالت کمیته تعین مصادیق محتوای مجرمانه در خصوص فیلترینگ تصمیم می گیرد. درواقع کمیته تعین مصادیق مجرمانه اعضایی دارد که یکی از اعضای آنهم نماینده وزارت ارتباطات است.
عضو کابینه حسن روحانی در خصوص خصوصی سازی مخابرات و پست گفت: ببینید مخابرات خیلی بد خصوصی شد و حقوق ملت و دولت در نظر گرفته نشد. آنهایی هم که خریدند نیامدند مخابرات داری کنند و به مردم سرویس دهند و توسعه بدهند این‌ها دنبال سود بودند. الان هم مصلحت ما و دولت این نیست که بیاییم مخابرات را دولتی کنیم، ما می خواهیم آن اشکالات را برطرف کنیم و با مجلس و جاهای دیگر داریم تلاش می کنیم که مشکلات را برطرف کنیم.
ما می خواهیم پست کشور به سرنوشت مخابرات کشور دچار نشود. ببینید اگر الان پست خصوصی شود ساختمان و زمین زیادی دارد که الان می آیند و می خرند و بعد طور دیگری می شود، دیگر کسی نامه برای شهرهای محروم و روستاها نمیبرد. شما می دانید که یک نامه ای را که مردم می دهند تا به روستا ببرند نزدیک ۱۰ هزار تومان خرج این نامه می شود تا به آن روستا برسد. ما پست را می خواهیم نگه داریم ما اپراتور دوم پست را می خواهیم اعلام کنیم که کسی به نیت این ساختمان و زمین و امکانات نیاید خودش بیاید و پول بیاورد و ایجاد کند و به مردم سرویس دهد اگر هم آن موقع به روستا ها سرویس و خدمت نداد عیب ندارد ما انجام میدهیم.
وزیر ارتباطات در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا بعد از دو سال فکر می کردید که با مشکلات متعددی روبرو شوید؟ تاکید کرد: دولت یازدهم وارث یک بهم ریختگی عجیب و قریب است ما قبل از آنکه دولت روی کار بیاید با دکتر روحانی در مرکز تحقیقات درباره موضوعات زیادی بحث می کردیم و جزو گروه هایی بودیم که با کارهای دولت قبل مخالف بودیم. وقتی دولت یازدهم مستقر شد مشکلات زیادی سر راه قرار داشت وضعیت مالی و بهم ریختگی‌های زیادی را شاهد بودیم و اینکه هیچ چیزی سر جای خودش نبود.
دوستان در دولت قبل چون می دانستند که چه اقداماتی انجام داده اند فرار به جلو می کردند. من مسائل سیاسی را خوب درک می کنم. ما نسلی هستیم که امام(ره) را درک کردیم من امام راحل را در دو مرحله درک کردم یک مرحله طولانی در نوفل لوشاتو و یک مرحله هم از زمانی که به ایران آمدم، زیرا مسئول بودم و با ایشان ارتباط داشتم و حال نمیدانم این میراثی را که امام برای ما گذاشته آیا قرار است با آن بازی سیاسی کنیم؟
این مردم بالاخره احساس می کنند که نظامشان هم در داخل کشور و هم در منطقه و در دنیا حرفی برای گفتن دارد هم معیشت و هم توسعه آنها را در بر می گیرد و تمامی کارهایی که وظیفه یک حکومت است حالا اعم از مسائل اعتقادی و ایدئولوژیک و امنیت و معیشت و رفاه مردم را در این نظام می بینند.
به هر حال آقای روحانی همه مشکلات موجود را می دانست و چون معتقد بودند و به مردم قول دادند که کشور را با همه مشکلاتش توسط شایستگان اداره کنند. افرادی که کارشان را بلد هستند حتی اگر از لحاظ فکری مقداری فاصله هم باشد اما این جور نباشد که صددرصد اختلاف باشد و بنا هم بر این است که این طور پیش برویم به گونه ایی که غیر از افراطی های جناح های مختلف یا افراطی هایی که در کشور وجود دارد همه معتدلین کشور احساسشان این باشد که این دولت متعلق به خودشان است.
عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه در خصوص واکنش دولت در قبال توهین نشریه انصار حزب الله به معاونت زنان رئیس جمهور به مدیران رسانه ای گفت: این روزها مردم از دعوا و درگیری داخلی و جناحی خسته شده اند. ما در دولت به این نتیجه رسیده ایم که نشان دهیم دولت در این غوغا سالاری های مختلف جبهه پایداری که همه ما می دانیم که به چه میزان اتاق فکر دارند و علیه دولت کار می کنند، وارد نشویم. ما هم می توانیم مثل آنها عمل کنیم. ما هم اتاق فکر و اتاق آتش درست کنیم. دولت هم قدرت و نفوذ و پول دارد و فقط رسانه ندارد و بیاید همین کار را انجام دهد، ما الان نمی خواهیم این کار را انجام دهیم.
بر این اساس فکر می کنیم که اگر با همین سیاست پیش برویم می توانیم مشکلات را حل کنیم و آنچه که در شأن ملت ایران هست را نشان دهیم و از نظام خود و آنچه که میراث امام هست به خوبی صیانت و دفاع کنیم و این هدف ما است به همین دلیل از روز اول، دکتر روحانی در دولت اعلام کردند که این دولت بنای جدی دارد تحت منویات مقام معظم رهبری کار کند و وارد دعواهای جناحی نشود.
عضو شورای مرکزی اعتدال و توسعه در خصوص پیش بینی اش از انتخابات و حضور حزب اعتدال و توسعه در انتخابات اظهار کرد: بحث انتخابات بحث مهمی است. نگاهی که فعلا در کشور در مورد انتخابات هست این است که انتخابات را مقدمه ای برای انتخابات سال ۹۶ می دانند. بنابراین برخی جریان ها تلاش می کنند که دولت را ناکارآمد جلوه دهند و ابزار و رسانه هم دارند که خیلی منسجم عمل می کنند. قبول دارم که دولت سیاست تبلیغاتی اش ضعیف است و خودش هم ابزار به آن معنا ندارد البته حامیان دولت هم تعدادشان کم نیست ولی بالاخره به اندازه نقشی که فلان رسانه یا روزنامه دارد نقش ندارند و پول آنها را هم ندارند.
ما هم با خودمان خیلی کلنجار رفتیم که آیا می توان از پول دولت در این موارد استفاده کرد؟ اما ما اینکار را نمی کنیم. بحث انتخابات بحث مهمی است و اینکه شما خیلی بدبینانه در مورد عملکرد دولت نگاه می کنید ما اینطور نگاه نمی کنیم.
این همه علیه برجام تلاش کردند تحریف کنند ولی شما نظر سنجی ها را ببینید چیز دیگری نشان میدهد درصد رضایتمندی خیلی بالا است. این عصبانیت هایی که شما می بینید نشان دهنده این است که اینها اثر کرده دکتر روحانی در ابتدای دولت وعده هایی را بیان کردند از جمله اینکه گفته بودند مسائل خارجی را حل می کنم. حقوق هسته ای خواهد ماند و مردم حقوق هسته ای را خواهند داشت و آرامش را در کشور به وجود می آورم، ثبات را در کشور به وجود می آورم، انسجام داخلی را به وجود می آورم، دسترسی آزاد به اطلاعات و خیلی از موارد دیگر را مطرح نمودند مردم هم می بینند که اکثر موارد محقق شده است.
واعظی در گلایه ای از رویکرد رسانه‌ها در قبال دولت یاد آور شد: حالا بگذارید من هم از باب دولت بگویم انواع و اقسام روزنامه هستند که حالا در این جمع نیستند ولی مرتب به ما می گویند که ما خوشحال هستیم، ما طرفدار دولت و اعتدال هستیم ولی محتاط شده اند و تلاش آنها این است که روزنامه خود را حفظ کنند.
در واقع می شود گفت این دوستانی که اینجا جمع شده اند به یک ابتکار عمل از جانب خودشان بوده است چون انتقاد داشتند و احساس کردند که انتقاد ها شنیده نمی شود به دنبال راهکار بودند که راهکار آن باعث شد که این جمع شکل بگیرد.
من اول صحبت می گویم که سیاست تبلیغاتی دولت اشکال دارد. من این را پذیرفته ام و بر این اساس با شما صحبت می کنم من به خاطر این اینجا نیستم که از دولت دفاع کنم، من اینجا هستم که یکسری واقعیتها را بگویم. من آنچه که ضعف های خودمان است را قبول دارم ولی اجازه بدهید که اگر قرار است که با هم تبادل نظر کنیم، اگر قرار است که دو طرفه حرف بزنیم یعنی من به شما بگویم که دوستانی که اینجا تشریف دارند و دوستانی که اینجا نیستند الان بیش از حد به دلایل مختلف محتاط شده اند. من می خواهم بگویم که تا زمانی که اینگونه هست و ما همه مثل هم هستیم، از همدیگر خیلی نمی توانیم انتقاد کنیم. معمولا حرف هایی اثر دارد که آدم خودش به آن عمل کند. چرا در مقابل حملات به دولت، رسانه های دیگر سکوت می کنند.
وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال که می گویند دولت در انتخابات دخالت دارد تاکید کرد: راجع به انتخابات در دولت باید بگویم؛ تصمیم جدی دولت بر این است که یک انتخابات سالم، با شکوه و پر شور، با حضور گسترده مردم از همه فکرها برگزار شود و همه مسائل آن باید قانونی باشد. ما اعتقاد داریم اگر همین اتفاق بیفتد دولت به هدف خود رسیده است. دولت اصلا نباید در انتخابات دخالت کند و دخالت هم نمی کند دولت مجری انتخابات است طبق قانون دولت باید این کار را انجام دهد بنابراین اینکه اعضای دولت چه نظراتی دارند مشخص است، در دولت هر کسی نظری دارد برای خودش داشته باشد. همه باید طبق قانون عمل کنند و چه استاندارها و چه فرماندارها نباید دخالت کنند.
حزب اعتدال توسعه، ساخته این دولت نیست و ۱۵ سال است که این حزب وجود دارد و از اول همین بود. یعنی آن زمانی که بحث اعتدال مطرح می شد ما همین حرف ها را داشتیم. ولی یک زمانی در اقلیت بوده است الان این تابلو را همه از چپ و از راست برداشته اند و ما هم مخالف نیستیم. یعنی ما فکر می کنیم آنچه که در کشور باید جا بیافتد اعتدال است و به هیچ کس هم نمی گوییم که تو معتدل نیستی. ما می گوییم همین که طرف می گوید من تند نیستم، افراطی نیستم و معتدل هستم از ماست و ما هم از آنها هستیم. ما فکر می کنیم که همه با هم باید کشور را اداره کنیم. ما در حزب اعتدال توسعه اعتقاد داریم که یک مجلس عقلا، مجلس معتدل، مجلسی که تند جناح های مختلف در آن نباشد، مجلسی است که می تواند به کشور کمک کند و این تفکر ما در حزب اعتدال توسعه است.
وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال که آیا در بیرون خبر به صورت غیر رسمی هست که مثلا آقای واعظی به آقای لاریجانی گرایش دارد و آقای ترکان به اصلاح طلبان گرایش دارند و یک دسته بندی در فضای کشور و یا حزب هست، آیا تائید می کنید، گفت: اصلا یک چنین دسته بندی نیست ما یک رفاقت قدیمی داریم. ما در این پنج شش سال با همه اینهایی که در جناح های مختلف هستند با هم بزرگ شدیم و انواع و اقسام رفاقت و سفر و جلسه را با هم داشتیم. آقای لاریجانی در این وزارت معاون پارلمانی بود و من مدیرعامل شرکت مخابرات ضمن اینکه یک رابطه بسیار نزدیک هم با ایشان داریم. با آقای عارف از سال ۵۰ تا الان رفیق بوده ایم و رابطه بسیار نزدیک هم داریم این حرف هایی که می زنید برداشت های بیرون است نه تفکر بنده است نه تفکر آقای لاریجانی و نه تفکرآقای عارف است. تفکر من تفکر خودم هست نه الان که در دولت هستم نه الان که وزیرم. من سالهای طولانی مصاحبه کردم مطلب نوشتم، سخنرانی کردم هیچ فرق خاصی هم نکرده‌ام.
الان که بازار اعتدال رونق پیدا کرده ولی آن موقع که از این صحبت ها می کردم بنده را نصیحت می کردند که اگر می خواهید وارد قدرت شوید باید یکی از این دو طرف باشید که نرفتیم. بنده به عنوان رئیس دفتر سیاسی حزب اعتدال اگر قرار باشد یا کسی بخواهد حزب را به سمت جناح های خاص بکشند مخالف هستم. حال ممکن است آن طرف از این اظهارنظرهای ما استقبال نکند و ممکن است آن کسی هم که می خواهد حزب را به سمت خاصی بکشد از این اظهار نظر استقبال نکند. به طور کلی مجلس نمی تواند صرفا طرفدار دولت باشد. بنابراین ما نباید افراد معتدل را ما حذف کنیم ما باید با هم تعامل داشته باشیم.
معاون وزیر خارجه در دولتهای سازندگی و اصلاحات در پاسخ به این سوال که شرایط ایران در دوره پساتحریم چگونه است ادامه داد: این بحث تحریم و پساتحریم و برجام بسیار مفصل است درست است که این دولت این را انجام داده است و این توفیق نظام، رهبری عزیز و این ملت است و این کار بزرگتر از این حرفها است. این خیانت است که من و امثال من بخواهیم مسئله برداشتن تحریم و موضوع برجام را جناحی کنیم مردم بیچاره سالها داشتند برای این تحریم هزینه می پرداختند. ما باید دنبال آن کسی برویم که نان ندارد برای بچه هایش ببرد و باید بدانیم که چرا اینگونه است.
چرا بنده در وزارت ارتباطات مجبورم که از کالاهای چینی با دو برابر قیمت استفاده کنم من چرا نباید بتوانم مناقصه ای برگزار کنم که تمام کمپانی های دنیا بیایند و در مناقصه شرکت کنند و در قیمت رقابت کنند. بنده هم به خاطر اینکه می خواهم پول بدهم برای اینها مشخص می کنم که از شما این را می خواهم و آموزش این را لازم دارم و این مقدار باید در داخل انجام شود و این مقدار باید حمل شود.
ولی ما اسیر یک یا دو شرکت چینی بودیم که مجبور بودیم از آنها بخریم که قیمت، کیفیت و همه چیز را آنها مشخص می کردند. بر این اساس ما به دنبال این هستیم که الان شرایط تغییر پیدا کند. یک عده هم از برجام و تحریم برای خود دکان باز کرده بودند ولی ما در این دولت نمی خواهیم باز کنیم که در این ۸ سال چه اتفاقی افتاده است، این ضربه به نظام است و ما روش آن دولت برای تخریب دیگران را قبول نداریم.
ما به دنبال این هستیم که این دکان ها بسته شود و لذا این توفیق این نظام است و انشا الله تا دو هفته دیگر این تحریم برداشته می شود. البته به شما بگویم که مسئله اقتصادی همانند یک کوره ذوب آهن کارخانه است که وقتی که خاموش می شود مدتی این گرما را دارد که خاموش شود و وقتی هم که می خواهد روشن شود کلی زمان می گیرد تا آماده شود. بنابراین امروز که ما استارت بزنیم طول می کشد تا اینکه مردم احساس کنند که این وضعیت برجام و رفع تحریم چه کمکی به آنها میکند.

ادامه مطلب http://www.favanews.com/13952/%D8%A7%D8%B2-%D9%81%D8%B1%D8%B5%D8%AA-%D8%A8%D8%B1%D8%AC%D8%A7%D9%85-%D8%AA%D8%A7-%D9%81%DB%8C%D9%84%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D9%88-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%82%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%88

پیگیری برای حل موضوع ته لنجی ها در دولت /سفارتخانه ها وظیفه رسیدگی به مشکلات صادرکنندگان را دارند

پیگیری برای حل موضوع ته لنجی ها در دولت /سفارتخانه ها وظیفه رسیدگی به مشکلات صادرکنندگان را دارند

بهمن 12, 1395 اخبار فناوری اطلاعات
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به موافقت گمرک و وزارت صنعت برای پیگیری موضوع ته لنجی ها گفت: رییس جمهوری همواره تاکید دارند که سفارتخانه های ایران در کشورهای مختلف وظیفه رسیدگی و پشتیبانی از صادرکنندگان و کار آفرینان ایرانی را دارند. به گزارش…
دانشکده پست و مخابرات با ارایه آموزش های مهارتی به تربیت نیروی کار ماهر کمک می کند

دانشکده پست و مخابرات با ارایه آموزش های مهارتی به تربیت نیروی کار ماهر کمک می کند

بهمن 12, 1395 اخبار فناوری اطلاعات
دکتر یزدانیان رییس دانشکده پست و مخابرات، با تاکید بر عزم دولت در زمینه رفع نیاز به اشتغال جوانان به ویژه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، تربیت نیروی انسانی ماهر را زمینه ساز جذب سریع در بازار کار عنوان کرد و گفت: با توجه به این که نیروی کار ماهر، به راحتی…
دانشکده پست و مخابرات با ارایه آموزش های مهارتی به تربیت نیروی کار ماهر کمک می کند

دانشکده پست و مخابرات با ارایه آموزش های مهارتی به تربیت نیروی کار ماهر کمک می کند

بهمن 12, 1395 اخبار فناوری اطلاعات
دکتر یزدانیان رییس دانشکده پست و مخابرات، با تاکید بر عزم دولت در زمینه رفع نیاز به اشتغال جوانان به ویژه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، تربیت نیروی انسانی ماهر را زمینه ساز جذب سریع در بازار کار عنوان کرد و گفت: با توجه به این که نیروی کار ماهر، به راحتی…