طراحی تخصصی سایت دراستان گیلان رشت لاهیجان انزلی,

طراحی وبسایت در گیلان و رشت

Google+

فعالیت غیرقانونی دلالان ارز در فضای مجازی

دلالان ارزی این بار از شبکه‌های مجازی سر درآورده‌اند و با وجود ممنوعیت به این فضا نفوذ کرده‌اند و اقدام به نرخ‌گذاری و خرید وفروش ارز از طریق تلگرام و سایر کانال‌های مجازی می‌کنند.
 

به گزارش فاوانیوز و به نقل از آی‌تی آنالیز، با گسترش شبکه‌های مجازی، فعالیت و تجارت از طریق این شبکه‌ها و کانال‌ها هم رونق گرفته است، به ویژه زمانی که قرار نیست برای فعالیتی پول یا مالیاتی پرداخت کرد، گرایش افراد به فعالیت و کسب و کار از طریق این شبکه‌ها افزایش می یابد.
 
ممکن است که برخی از فعالیت‌ها از طریق شبکه‌های مجازی با حساسیت‌ها و مشکلی همراه نباشند، اما برخی از فعالیت‌ها و مشاغل هستند که از حساسیت بالایی برخوردارند و نحوه فعالیت فعالان آن باید حتما تحت نظارت و کنترل باشند، مانند فعالیت‌های ارزی و خرید و فروش سکه و طلا در شبکه‌های مجازی.
 
طی ماه‌های اخیر با رونق و افزایش کاربران شبکه‌های مجازی، برخی از افراد با تشکیل کانال‌هایی در این شبکه‌ها و با استفاده از نرم افزارهای جدید، به نحوی خرید و فروش ارزی خود را توسعه داده‌اند و بدون نظارت و پرداخت مالیاتی به فعالیت مشغول هستند، این در حالی است که هرگونه عملیات صرافی در فضای مجازی و اینترنتی ممنوع است.
 
بر اساس قانون هر نوع فعالیت ارزی و خرید و فروش طلا و سکه در شبکه‌های مجازی غیرقانونی است، حتی اگر افرادی که مبادرت به این کار می‌کنند مجوز فعالیت هم از بانک مرکزی داشته باشند. حتی خود صرافی‌های دارای مجوز هم از فعالیت در فضای مجازی ممنوع شده‌اند. با این وجود برخی‌ها از این طریق درآمدهای سرشار و هنگفتی را به جیب می‌زنند.
 
فعالیت ارزی در فضای مجازی ممنوع
عباس مسعودی، رئیس انجمن صنفی سکه و صرافان استان تهران در پاسخ به این سئوال که خرید و فروش ارز در شبکه‌های مجازی گسترش یافته است، آیا این اقدام قانونی است؟ گفت: خیر، این اقدام غیرقانونی است. هرگونه خرید و فروش ارز در گروه‌ها و شبکه‌های مجازی غیرقانونی است.
 
وی در پاسخ به این سئوال که اگر افرادی که در این شبکه‌ها خرید و فروش ارز می‌کنند، دارای مجوز صرافی و فعالیت از بانک مرکزی باشند و اسامی آنها در لیست دارای مجوزهای بانک مرکزی باشد، آیا باز هم ممنوعیت خرید و فروش ارز در فضای مجازی را دارند؟ بیان کرد: حتی اگر افراد و صرافی‌ها دارای مجوز باشند و به خرید و فروش ارز اشتغال داشته باشند، حق خرید و فروش ارز و فعالیت ارزی در کانال‌ها و شبکه‌های مجازی را ندارند.
 
وی با تاکید بر اینکه در این شبکههای مجازی هم باید دستگاه‌ها و ارگان‌هایی به فعالیت و خرید و فروش ارزی نظارت داشته باشند تا طبق این نظارت افراد به خرید و فروش ارز بپردازند، تصریح کرد: اما متاسفانه در این رابطه به هیچ دستگاهی وظیفه نظارتی و کنترلی محول نشده است.
 
درخواست انجمن سکه و صراف
مسعودی اعلام کرد: انجمن سکه و صراف استان تهران در این زمینه به مقامات ذی ربط اطلاع رسانی کرده و خواستار رسیدگی به این موضوع و سپردن، کنترل و ساماندهی خرید و فروش ارزی در شبکه‌های مجازی به انجمن شده است تا از طریق واسپاری نظارت شود.
وی تاکید کرد: در بخش صرافی‌ها هر گونه فعالیت و خرید و فروش ارزی دارای چارچوب خاص و قانونی است، این در حالی است که در شبکه‌های مجازی چارچوب قانونی تعریف نشده است؛ بر اساس این چارچوب قانونی که خرید و فروش ارز و سکه طبق آن انجام می‌شود، مشتری دچار آسیب و خسارت نمی‌شود ولی در شبکه‌های مجازی به راحتی برای خرید و فروش ارز قیمت می‌دهند و قراردادی به صورت شفاهی تنظیم می‌شود و اگر مشتری به مشکلی برخورد کند، متاسفانه این مشکل گریبان گیر افرادی می‌شود که به هر طریق در این شبکه‌ها فعال هستند و نخواهند توانست به حق و حقوق خود برسند.
 
رئیس انجمن سکه و صراف استان تهران درباره پرداخت مالیات توسط فعالان خرید و فروش ارزی در شبکه‌های مجازی مطرح کرد: یکی از مسائل مهم همین موضوع است، وقتی این افراد در چارچوب مشخص خود فعالیت نکنند، به آنها اتهام فرار مالیاتی نیز می‌خورد.
وی با طرح این سئوال که از کجا مشخص است که در معاملاتی که در این شبکه‌ها انجام می‌گیرد، حتی اگر صرافی‌های مجوز دار به این معاملات مبادرت کنند، طبق همان معامله‌ای که در کانال و شبکه‌های مجازی انجام داده‌اند، ثبت قانونی را انجام می‌دهند و همان را به ثبت می‌رسانند و برای آن سند تنظیم کرده و به مراجع ذی صلاح اعلام می‌کنند؟ تاکید کرد: براین اساس لازم است که نظارت و رصدی بر تمامی این فعالیت‌ها صورت گیرد.
مسعودی خاطرنشان کرد: مطمئنا اگر این نوع فعالیت‌ها تحت نظارت و در اختیار تشکل‌ها و NGO ها نباشد، آسیب‌ها و تبعاتی برای جامعه، مردم و بخش دولتی و خصوصی و فعالان اقتصادی خواهد داشت.
 
وی در پاسخ به این مطلب که شناسایی این افراد و فعالیت ارزی آنها در شبکه‌های مجازی چگونه امکان‌پذیر است؟ توضیح داد: این موضوع به راحتی قابل شناسایی است. فعالان در این صنف به صورت زنجیروار به هم متصل هستند و به همین دلیل است که حساسیت زیادی بر روی آنها وجود دارد و بدلیل همین متصل بودن نوع فعالیت آنها است که در صورت ایجاد مشکل، همگی آسیب خواهند دید، به هر حال به دلیل اینکه ما در بطن بازار ارزی و جامعه ارزی هستیم، می توانیم به راحتی در جریان فعالیت مجازی آنها قرار بگیریم.
 
خرید و فروش سکه و طلا در شبکه‌های مجازی ممنوع است
همچنین محمد کشتی آرای رئیس اتحادیه طلا و جواهر در گفتگو با مهر درباره فعالیت برخی از افراد در شبکه‌های مجازی برای خرید و فروش طلا و سکه اظهار داشت: این اقدام قانونی نیست، زیرا برای داد و ستد سکه باید حتما مجوز لازم از مراجع مربوطه اخذ شود، این اقدام بدلیل حساسیت در مسئله ارز و طلا است و ممکن است که در داد و سندها فساد مالی اتفاق بیافتد.
وی تاکید کرد: به همین دلیل است که هر کس بخواهد فعالیتی در زمینه خرید و فروش سکه و طلا انجام دهد باید حتما مجوز فعالیت را دریافت نماید، درغیر اینصورت تخلف کرده است. این افراد هم مجوزی برای انجام این کار ندارد.
 
کشتی آرای با بیان اینکه قرار است که پلیس فضای مجازی با افرادی که در شبکه‌های مجازی اقدام به خرید و فروش سکه و ارز می کنند، برخورد داشته باشد، عنوان کرد: برای خرید و فروش سکه و طلا در شبکه‌های مجازی، مجوزی صادر نمی‌شود، زیرا طلا جزء موارد استثنایی است، شاید در سایر موارد اجازه و مجوز برای خرید و فروش و فعالیت داده شود، اما ارز و طلا جزء موارد خاص و کالای خاص محسوب می‌شوند و بنابراین مجوزی برای این نوع فعالیت صادر نمی‌شود.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر با تاکید بر اینکه اینگونه فعالیت‌ها تخلف است، گفت: انجمن سکه و صراف می‌تواند بحث نظارتی را بر عهده بگیرد اما اقداماتی قانونی و برخورد لازم با متخلفین بر عهده اتحادیه‌ها است.
 
صرافی در فضای مجازی ممنوع
پیش از این نیز صمد کریمی مدیر اداره صادرات بانک مرکزی از ممنوعیت عملیات صرافی در فضای مجازی خبر داد و گفته است: براساس مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی ها، صرافی های دارای مجوز فعالیت معتبر از بانک مرکزی تنها مجاز به انجام معاملات و خرید و فروش ارز هستند.
وی با تاکید بر اینکه هرگونه عملیات صرافی در فضای مجازی و اینترنتی ممنوع است، تصریح کرد: البته صرافی‌ها در صورتی مجاز به خرید و فروش ارز هستند که قبلا نسبت به اعلام همزمان نرخ خرید و فروش ارز در محل استقرار صرافی و یا تارنمای آن اقدام کرده باشد.
 

ادامه مطلب http://www.favanews.com/14155/%D9%81%D8%B9%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%BA%DB%8C%D8%B1%D9%82%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D9%84%D8%A7%D9%84%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B1%D8%B2-%D8%AF%D8%B1-%D9%81%D8%B6%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AC%D8%A7

پیگیری برای حل موضوع ته لنجی ها در دولت /سفارتخانه ها وظیفه رسیدگی به مشکلات صادرکنندگان را دارند

پیگیری برای حل موضوع ته لنجی ها در دولت /سفارتخانه ها وظیفه رسیدگی به مشکلات صادرکنندگان را دارند

بهمن 12, 1395 اخبار فناوری اطلاعات
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به موافقت گمرک و وزارت صنعت برای پیگیری موضوع ته لنجی ها گفت: رییس جمهوری همواره تاکید دارند که سفارتخانه های ایران در کشورهای مختلف وظیفه رسیدگی و پشتیبانی از صادرکنندگان و کار آفرینان ایرانی را دارند. به گزارش…
دانشکده پست و مخابرات با ارایه آموزش های مهارتی به تربیت نیروی کار ماهر کمک می کند

دانشکده پست و مخابرات با ارایه آموزش های مهارتی به تربیت نیروی کار ماهر کمک می کند

بهمن 12, 1395 اخبار فناوری اطلاعات
دکتر یزدانیان رییس دانشکده پست و مخابرات، با تاکید بر عزم دولت در زمینه رفع نیاز به اشتغال جوانان به ویژه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، تربیت نیروی انسانی ماهر را زمینه ساز جذب سریع در بازار کار عنوان کرد و گفت: با توجه به این که نیروی کار ماهر، به راحتی…
دانشکده پست و مخابرات با ارایه آموزش های مهارتی به تربیت نیروی کار ماهر کمک می کند

دانشکده پست و مخابرات با ارایه آموزش های مهارتی به تربیت نیروی کار ماهر کمک می کند

بهمن 12, 1395 اخبار فناوری اطلاعات
دکتر یزدانیان رییس دانشکده پست و مخابرات، با تاکید بر عزم دولت در زمینه رفع نیاز به اشتغال جوانان به ویژه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، تربیت نیروی انسانی ماهر را زمینه ساز جذب سریع در بازار کار عنوان کرد و گفت: با توجه به این که نیروی کار ماهر، به راحتی…